img

Kursy języka niemieckiego dla opiekunów seniorów

Nie każdy może zostać opiekunem seniorów. By podjąć taką pracę musi spełnić określone warunki i posiadać pewne cechy. Powinien także znać, choć w stopniu podstawowym, język niemiecki.

Coraz popularniejsze są wyjazdy do pracy za granicą w charakterze opiekuna seniorów. Czym zajmuje się taki opiekun? Otóż jego rolą jest wsparcie rodziny i bliskich w opiece nad seniorem poprzez prowadzenie domu i towarzyszenie mu w codziennych czynnościach, w tym pielęgnacyjnych. Wiele osób decyduje się na wyjazd z uwagi na to, że daje on możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy (wyjazdy krótkoterminowe). Niektórzy wyjeżdżają na dłużej i traktują bycie opiekunem jako podstawowe zajęcie. Czy każdy może podjąć taką pracę? Jakie warunki musi spełnić?

Predyspozycje zawodowe opiekuna seniorów

Nie każda osoba nadaje się na opiekuna osób starszych. Kandydat na opiekuna musi spełniać pewne warunki i posiadać określone cechy. Osoba taka powinna lubić osoby starsze, być empatyczna, cierpliwa, mieć łatwość nawiązywania kontaktów, być otwarta na ludzi, mieć łatwość adaptacji do nowych warunków. Poza tym powinna być sprawna fizycznie, gdyż niektóre obowiązki opiekuna wymagają siły. Przydatne jest także posiadanie czynnego prawa jazdy, a w niektórych przypadkach wręcz wymagane. Opiekun nie może być wrażliwy na płyny ustrojowe, gdyż bardzo często musi pomagać seniorowi w toalecie. Jeśli chodzi o wykształcenie, to nie ma obowiązku posiadania żadnego konkretnego wykształcenia, ale mile widziane są zawody medyczne i doświadczenie w pracy z ludźmi. Ważna jest także znajomość języka kraju, do którego się wyjeżdża.

Znajomość języka niemieckiego

Jednym z warunków, jakie trzeba spełnić, żeby móc wyjechać do pracy w charakterze opiekunki w Niemczech jest oczywiście znajomość języka niemieckiego. Umiejętność porozumienia się w tym języku jest nie tyle przydatna, ile konieczna, by świadczyć usługi pomocy domowej i opieki w Niemczech. Jednak, by zostać opiekunem seniorów wcale nie trzeba znać języka perfekcyjnie. Można znać jedynie podstawy i doszkolić się dzięki lekcjom online oraz kursom językowym. A poza tym sam wyjazd do pracy w Niemczech daje możliwość podszkolenia języka.

Nauka języka niemieckiego dla opiekunów seniorów

Firmy pośredniczące w wyjazdach do pracy w charakterze opiekuna osoby starszej oferują różne kursy, w tym kursy językowe oraz udostępniają lekcje online do samodzielnej nauki. Jeśli kandydat na opiekuna chce podszkolić język bez zapisywania się na kurs i bez wychodzenia z domu, to ma taką możliwość. Może skorzystać z lekcji online. Na koniec każdej lekcji można rozwiązać krótki test i sprawdzić wiedzę. Tym sposobem można poznać podstawy języka.

Ponadto organizowane są także kursy językowe i to zarówno kursy niemieckiego od podstaw, jak i kursy doszkalające dla tych, którzy chcą rozwiać swoje umiejętności. Kurs od podstaw obejmuje zwroty i słownictwo opisujące czynności z zakresu opieki nad seniorami. Trwa ok. 60 godzin. Zapewnia wykwalifikowanego lektora, autorskie materiały do nauki oraz dogodną lokalizację. Program kursu jest dostosowany do charakteru pracy opiekuna seniorów.

Firmy organizujące wyjazdy do pracy w Niemczech w charakterze opiekuna seniorów organizują także inne kursy, tj. szkolenia adaptacyjne oraz szkolenia z zakresu opieki nad seniorami (opieka nad osobą niesamodzielną, aktywizacja osób starszych z chorobą otępienną, pierwsza pomoc przedmedyczna, warsztaty z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego).

Szczegółowe informacje na temat kursów języka niemieckiego przydatnych przed podjęciem pracy w Niemczech oraz innych kursów dla opiekunek w Niemczech można znaleźć na stronie https://promedica24.com.pl/kursy-dla-opiekunek/kursy-jezykowe/.

Artykuł sponsorowany.

Data publikacji: 05.10.2018

Nasi partnerzy