img

Na jakich zasadach są udzielane pożyczki dla firm?

Dużym problem dla małej lub nowej firmy może być zdobycie środków na bieżące funkcjonowanie i rozwój. Nie każdy przedsiębiorca ma własny kapitał. Pozostaje wtedy finansowanie zewnętrzne. Bank to nie zawsze dobry pomysł, zatem sprawdźmy, jak uzyskać pożyczkę dla firm na rynku pozabankowym.

Jeśli ktoś myśli o otwarciu firmy, rok 2020 może być dobry na taki krok. Pojawiają się nowe ułatwienia dla przedsiębiorców jak na przykład niższy ZUS dla nowych firm (ten wydatek zawsze był problemem niedużych firm), status konsumenta dla małego przedsiębiorcy, niższy podatek dochodowy (17% zamiast 18%), nowe narzędzia do walki z zatorami płatniczymi itd. Należy jednak pomyśleć o finansowaniu już na etapie otwierania biznesu.

– Stałego dopływu kapitału potrzebują zarówno nowe firmy, jak i te już działające od jakiegoś czasu na rynku. Bez zastrzyku finansowego trudno myśleć o stabilnym prowadzeniu biznesu – zauważa ekspert Aasa dla Biznesu. – Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że mogą nagle pojawić się nieprzewidziane problemy, które zmuszą do sięgnięcia do rezerw kapitału, żeby zachować płynność finansową. Przyczyną może być na przykład pojawienie się zatorów płatniczych, nierzetelny kontrahent. Kapitał potrzebny będzie również, gdy firma chce się rozwijać, a to przecież jest jednym z celów biznesowych – podkreśla ekspert.

Finansowanie zewnętrzne – czy brać go pod uwagę?

Najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość korzystania przez przedsiębiorcę z własnego kapitału przy finansowaniu bieżących wydatków i przy finansowaniu inwestycji. Niestety, nie zawsze to możliwe. W wielu przypadkach już na etapie zakładania firmy pojawia się problem z jej finansowaniem. W zależności od branży i profilu firmy już na start mogą być potrzebne duże środki.

Jeśli przedsiębiorca nie dysponuje własnym kapitałem, musi wziąć pod uwagę finansowanie zewnętrzne. Tutaj możliwości są różne. Może to być kredyt w banku, pożyczka w firmie pożyczkowej, dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, znalezienie inwestora z kapitałem itp.

Przy szukaniu zewnętrznego finansowania pojawiają się różne problemy. Kłopotem może być krótki staż na rynku, źle zorganizowana struktura przedsiębiorstwa, ryzykowna branża, a nawet okresowe zawirowania na rynku w danym sektorze gospodarki, nie wspominając już o niskiej zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Jak sobie poradzić z tymi problemami? Najlepiej szukać finansowania tam, gdzie najłatwiej je otrzymać. Warto zatem wziąć pod uwagę pożyczki dla firm w sektorze pożyczkowym.

Dlaczego nie kredyt w banku?

Zanim przejdziemy jednak do pożyczek dla firm udzielanych przez firmy pożyczkowe, należy wyjaśnić, dlaczego problemem może być próba zdobycia finansowania w banku. Ten kłopot dotyka bowiem wielu polskich przedsiębiorców.

W ostatnich latach banki dość niechętnie finansują działalność biznesową, jeśli nie mają do czynienia z dużą firmą, a co najmniej – ze średnią. Z największą nieufnością traktowane są najmniejsze podmioty, szczególnie jednoosobowe działalności gospodarcze. W wielu przypadkach banki wolą zarabiać na bezpiecznych obligacjach skarbowych niż ryzykować pożyczanie pieniędzy biznesowi.

Jeśli już bank gotowy jest pożyczyć pieniądze firmie, często stawia jej trudne do spełnienia warunki. Przeważnie instytucja finansowa żąda solidnego zabezpieczenia kredytu, dobrego biznesplanu i długiej obecności na rynku (standardem jest 12 miesięcy). W tej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że coraz więcej przedsiębiorców szuka alternatywy dla banku i coraz częściej staje się nią firma pożyczkowa.

Pożyczki dla firm jako alternatywa

Dlaczego warto postawić na pożyczkę dla firm na rynku pozabankowym? Przede wszystkim można pożyczyć pieniądze bardzo szybko. W banku zaciągnięcie kredytu obrotowego czy inwestycyjnego trwa przeważnie kilka tygodni, a niekiedy i dłużej. Tymczasem w wielu przypadkach pieniądze potrzebne są „na wczoraj”. Szczególnie gdy trzeba sfinansować bieżącą działalność, zapłacić pilne faktury, ZUS, podatek czy wypłacić wynagrodzenie pracownikom.

Dużą zaletą pozabankowych pożyczek dla firm są również uproszczone procedury i formalności ograniczone do minimum. Nie trzeba okazywać tak wielu dokumentów jak w banku. Zwykle nie jest wymagane również żadne zabezpieczenie. Oczywiście przez cały czas mamy tu na myśli pożyczki ratalne dla firm, a nie chwilówki. Zobowiązanie ratalne nie tylko wygodniej i łatwiej spłacić w ratach, ale również pożyczymy zdecydowanie wyższą kwotę – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można je przeznaczyć na dowolny cel. Więcej na ten temat przeczytamy na stronie https://aasadlabiznesu.pl/blog/pozabankowe-pozyczki-dla-firm-jak-to-dziala.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Wymagania firm pożyczkowych wobec przedsiębiorców nie są tak wysokie jak banków. Firma może pożyczyć pieniądze często już od pierwszego dnia istnienia. Nie trzeba przedstawiać żadnego biznesplanu czy poręczenia lub innego zabezpieczenia. Wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce, stały adres w naszym kraju, dobrą historię kredytową w BIK i nie figurować w żadnym rejestrze dłużników.

Wybierając pożyczkę dla firm na rynku pozabankowym, przedsiębiorca załatwi wszystkie formalności przez Internet, nie musi tracić czasu na dojazd do placówki stacjonarnej pożyczkodawcy. To duża zaleta, ponieważ w biznesie czas to pieniądz. Firmy pożyczkowe pozwalają przedsiębiorcom elastycznie wybierać okres spłaty, a koszty pożyczki można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Pożyczki dla firm proponowane przez firmy pożyczkowe mogą być dobrym rozwiązaniem zarówno wtedy, gdy przedsiębiorca potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki, jak i przy realizacji długo planowanych inwestycji. Należy jednak pamiętać, żeby zadłużać się z głową.

Data publikacji: 24.02.2020