img

Poznaj sprawdzone sposoby na szybką i skuteczną naukę języka obcego!

Opanowanie znajomości nowego języka to jedno z większych wyzwań, jakich podejmujemy się w życiu. Przynajmniej dla większości z nas. Nowego języka obcego nie nauczymy się z książek, chociaż to one przychodzą nam często na myśl jako podstawowe źródło informacji. Dla tych, którzy zastanawiają się nad nauką drugiego lub kolejnego języka przygotowaliśmy sprawdzone wskazówki, jak sprawić by szybko i skutecznie przyswoić nową wiedzę.

Planuj z głową!

Pewnie zdarzyło Ci się snuć plany i myśleć, jak fajnie byłoby wyjechać za granicę i bez przeszkód dogadać się w każdej sprawie. Albo, jak dobrze można by wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i płynnie odpowiadać na pytania w języku obcym, które zadaje przyszły szef obcokrajowiec. Egzamin z języka obcego? Nie ma spawy, świetnie byłoby nie martwić się wynikiem i cieszyć certyfikatem. Podróże po świecie, lepsza praca, poznawanie nowych ludzi… Wreszcie bez przeszkód i stresu, że nabierzesz wodę w usta lub stres sparaliżuje całe Twoje ciało, bo nie czujesz się komfortowo mówiąc w języku obcym.


Nauka języka obcego


Dobre przygotowanie to podstawa, ale nie oczekuj, że wszystko wydarzy się samo. Nie odkładaj nauki na później! Planuj z głową i określ kroki do Twojego sukcesu. Weź do ręki kartkę i spisz wszystko, co jest Ci niezbędne do opanowania języka obcego.

Im później się zabieramy się do nauki, tym większe trudności nam ona sprawia. Badania dowodzą, że najlepsze efekty w nauce języka obcego mogą osiągnąć osoby, które zaczęły przyswajać go już jako dzieci. Testy gramatyczne przeprowadzone przez J. Johnsona i E. Newporta na potrzeby badań „Critical Period Effect in Second Language Learning” wśród obcokrajowców pokazały, że najlepsze wyniki testów gramatycznych uzyskują osoby, które zaczęły naukę języka w wieku do 7 roku życia. Ale czasu nie cofniesz, więc nie odkładaj swoich planów na później!

Czy wiesz, że ludzie, którzy uczą się nowego języka definitywnie lepiej radzą sobie z opanowaniem także innej wiedzy, stają się wielozadaniowi i potrafią szybciej przystosować się do nowych warunków? A ponadto, lepiej zarabiają!

Ty też możesz poprawić swoje życie, zdać bezstresowo egzaminy, dogadać się z obcokrajowcami, czy zwiększyć szanse na arenie zawodowej. Im więcej języków obcych znasz, tym ciekawszą pracę możesz wykonywać. Pamiętaj, że w większości branż znajomość języka angielskiego nie jest już niczym nadzwyczajnym, to tzw. must-have. Warto więc stawiać na niemiecki, francuski, hiszpański czy norweski, ale także arabski, chiński czy japoński. Masz wówczas szansę na pracę przy międzynarodowych projektach, poznasz ciekawych ludzi i bez oporów zwiedzisz dalekie zakątki świata.

Jak się przygotować?

Możesz w prosty sposób ułatwić sobie naukę języka i tylko Ty masz bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób rozpoczniesz swoją podróż. Zacznij od wyboru odpowiedniej szkoły językowej. To tam poznasz zarówno teorię, jak i praktykę. Będziesz mógł uczyć się od najlepszych, poznasz sprawdzone techniki i sposoby na przełamanie stresu związanego z mówieniem. Ale jak znaleźć tych ekspertów od nauczania? Przede wszystkim postaw na tzw. know-how. W Polsce są dwie szkoły, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca do nauki. To Empik School i Profi-Lingua, które specjalizują się w nauczaniu języków z całego świata. Przede wszystkim posiadają najdłuższe doświadczenie na rynku, a co za tym idzie, wiedzą jak uczyć skutecznie. Placówki Empik School powstały w połowie XX wieku i obecnie wraz z Profi-Lingua tworzą jedną sieć, w której wymieniają się doświadczeniami. To właśnie w tych szkołach możesz liczyć na najwyższy poziom świadczonych usług, ponieważ jakości pilnują doświadczeni metodycy. W innych szkołach zdarza się, że uczą przypadkowe osoby, bez przygotowania i bez nadzoru. A w Empik School i Profi-Lingua masz pewność, że jesteś pod okiem ekspertów. Oferta kursów jest naprawdę szeroka i można znaleźć kurs faktycznie dopasowany do indywidualnych potrzeb.


Język obcy - nauka


Zdaniem językoznawców co drugi mieszkaniec Ziemi jest dwu- lub wielojęzyczny. W Polsce po II wojnie światowej trudno było uczyć się języków zachodnich. Zaczęło się to zmieniać dopiero w latach 70-tych i 80-tych. W Polsce działały już wówczas pierwsze placówki Empik School. Polacy byli na początku XXI wieku w czołówce narodów, wraz z Brazylijczykami i Grekami, którzy najczęściej przystępowali do egzaminów międzynarodowych. Obecnie bardzo dobre przygotowanie do egzaminów można uzyskać zarówno w Empik School jak i Profi-Lingua.

Już teraz możesz sprawdzić swój poziom językowy – przejdź do testu.

Jak wytrwać?

Jeśli często zdarza się, że zmęczenie przez naukę na studiach, obowiązki domowe czy pracę odbiera ci chęć na dodatkowe aktywności, to jest na to sposób. Po pierwsze wybierz sprawdzoną szkołę blisko swojego miejsca zamieszkania, uczelni lub miejsca pracy. Nie trać czasu na dojazdy. Pamiętaj też, by szanować swój czas oraz pieniądze - nie trać ich na wybór niesprawdzonej szkoły języków obcych. Warto zaufać ekspertom w nauczaniu i mieć pewność, że wykorzystujesz swój czas na 100%. Nie każdy wie, że można skorzystać z gwarancji nauki. Takie rozwiązanie oferowane jest przez szkoły Empik School oraz Profi-Lingua, u nich możesz otrzymać Pisemną Gwarancję Postępów Językowych.
Jak uczyć się efektywnie?

Mało kto słyszał pewnie o ćwiczeniach synchronizujących, które warto wykonać przed przystąpieniem do nauki oraz w trakcie (np. podczas przerwy). Chodzi o to, aby czas, który przeznaczasz na naukę, był jak najbardziej efektywny. Ćwiczenia te przypominają żonglowanie – wykonaj naprzemienne ruchy obiema rękami. Poprawisz koncentrację i lepiej przyswoisz nowe wyrażenia i słówka.


Jak się nauczyć języka obcego


Bardzo istotne jest też powtarzanie nowych słówek na głos oraz słuchanie innych osób posługującym się danym językiem. Dlatego ważne jest, aby przychodzić na zajęcia. W Empik School oraz Profi-Lingua możesz liczyć nie tylko na tradycyjne lekcje. Często organizują dodatkowe zajęcia, warsztaty –zarówno w placówkach jak i poza nimi. Kontakt z innymi kursantami jest bardzo ważny, a do tego możesz nawiązać nowe znajomości. Warto słuchać muzyki czy oglądać filmy w wersjach oryginalnych, czytać jak najwięcej prasy obcojęzycznej i przede wszystkim wyjeżdżać za granicę. Świetne efekty przynoszą także tzw. tandemy językowe, czyli wymiana językowa z native speakerem.

Trzeba słuchać i czytać!

Słuchanie obcego języka jest dopiero pierwszym krokiem. Jeśli chcemy przyswoić sobie obcą mowę, trzeba pójść nieco dalej, najlepiej całkowicie zanurzyć się w danym języku. O co chodzi? Według behawiorystów, między innymi B.F. Skinnera, to właśnie wpływ naszego najbliższego środowiska wpływa na odpowiednie posługiwanie się mową i jest dla mózgu idealnym stymulantem do nauki, które przynosi dużo lepsze efekty niż sama nauka z książki. Nie zawsze możemy pozwolić sobie, aby wyjechać z kraju, dlatego przy odrobinie konsekwencji możliwe jest stworzenie takiego środowiska w warunkach lokalnych. Zaczynając od wspomnianej wcześniej muzyki i filmów (choćby na YouTube), czytanie wiadomości (a z czasem także prasy i książek), poprzez niby niepozorne rzeczy, jak na przykład zmianę ustawień językowych w telefonie czy laptopie – warto wykorzystać każdą minutę na obcowanie z językiem obcym. Wówczas przestanie być dla nas obcy:)

Nie poddawaj się!

Bardzo istotna jest także kolejność – nie przejmuj się trudnymi do zrozumienia regułami gramatyki, odmianą przez przypadki lub czasy, rozpocznij od nauki najbardziej potrzebnych słówek i zwrotów. Pomogą w tym np. kursy konwersacyjne oferowane przez Empik School i Profi-Lingua. Dzięki nim przełamiesz barierę komunikacyjną, opanujesz stres związany z mówieniem i poznasz nowych ludzi.

Opanujesz użyteczne zagadnienia i zaczniesz budować swoją solidną bazę wiedzy. Zaczniesz tworzyć pierwsze zdania i konstrukcję. Dopiero po osiągnięciu tego poziomu można przejść do nauki gramatyki. Lektorzy w Empik School i Profi-Lingua dobrze wyczuwają potrzeby i możliwości kursantów, potrafią odpowiednio pokierować nauką.


Nauka języka obcegoNauka nowego języka w rok, a może jeszcze szybciej? Trudne czy niemożliwe? Przekonaj się na własnej skórze. Wszystko zależy od Twojego zaangażowania, indywidualnych predyspozycji, wyboru szkoły i lektora. Przy odpowiedniej dawce konsekwencji i regularności każdy jest w stanie osiągnąć pożądane efekty w stosunkowo krótkim czasie. Najważniejsze, aby trafić do dobrej szkoły.

Postaw sobie realny cel!

Czy wiesz, jaki język wybrać? Pomyśl o swoich marzeniach, pasjach. Obecnie poza angielskim, niemiecki, hiszpańskim, włoskim i francuskim, coraz większą popularnością cieszą się kursy chińskiego, norweskiego i rosyjskiego. Jeśli myślisz o biznesie, finansach, polityce czy dyplomacji to postaw na angielski, francuski i/lub arabski (na podstawie liczby państw, w których dany język jest zaliczany do urzędowych). Jedni chcą poprawić swój status materialny, inni poznać kulturę danego kraju, a jeszcze inni traktują naukę języka po prostu jako wyzwanie. W każdym razie, nie odkładaj nauki na później! Jeśli studiujesz, to możesz skorzystać z ciekawego Pakietu Studenckiego – sprawdź szczegóły testu.

Data publikacji: 01.10.2018

Nasi partnerzy