img

Tatry – trafny wybór o każdej porze roku...

Spis treści

    Monumentalne, surowe szczyty gór; malownicze doliny; tajemnicza i zmienna górska przyroda – to tylko początek listy powodów, dla których warto wybrać się w Tatry. O każdej porze roku Tatry oferują bowiem turystom niezapomniane wrażenia. Jako obszar wyjątkowo atrakcyjny, z rozbudowaną infrastrukturą, ale także ofertą sportową i rekreacyjną, Tatry cieszą się zarówno zainteresowaniem turystów indywidualnych, jak i biznesowych, którzy właśnie tu organizują spotkania służbowe, konferencje i szkolenia.

    Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie

    Tatry stanowią najwyższe pasmo górskie w łańcuchu Karpat. Ich polska część dzieli się na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie – podział ten bierze się zarówno z odmiennego charakteru obu części, jak i z różnej budowy geologicznej. Granicą między nimi biegnie wzdłuż Doliny Suchej Wody Gąsienicowej, aż do Przełęczy Liliowe. W Tatrach Wysokich wznoszą się Rysy – najwyższy polski szczyt, stanowiący równocześnie granicę pomiędzy Polską a Słowacją. Jeśli zauroczyła Cię okolica i planujesz organizację wydarzeń firmowych? Zapoznaj się z ofertą 69 hoteli biznesowych: sale do organizacji eventów Tatry

    Z Hali Gąsienicowej w góry

    W Tatrach Wysokich znajduje się także Hala Gąsienicowa, rozległa łąka wysokogórska, nad którą wznoszą się między innymi okazałe szczyty Świnicy, Kościelca i Koziego Wierchu. Jest to wyjątkowo malownicze miejsce, zamieszkiwane niegdyś przez pasterzy, którzy wiosną i latem wypasali tu swoje stada. Hala Gąsienicowa jest jednocześnie największym węzłem szlaków turystycznych w polskiej części Tatr, a więc punktem wyjścia do górskich wędrówek.

    Tatry? Dla każdego!

    Miejscem równie urokliwym jest Dolina Pięciu Stawów – znajdziemy tutaj, wbrew nazwie, nie pięć, a sześć stawów: Przedni, Mały, Czarny, Zadni, Wielki oraz Bawole Oko. W pobliżu, nieco „wyżej” od Doliny Pięciu Stawów, znajduje się Morskie Oko – największe i najchętniej odwiedzane tatrzańskie jezioro. Okolica Morskiego Oka to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych polskich krajobrazów. Godne polecenia są także regle Tatr Wysokich – z łagodnymi, zalesionymi szlakami i Rusinową Polaną, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec – dla wielu turystów możliwość zobaczenia stada owiec z bliska to prawdziwa atrakcja. Warto też wyjść na Gęsią Szyję (szlak ten nie wymaga szczególnej kondycji) i stamtąd podziwiać panoramę Tatr. Najtrudniejszy znakowany szlak – Orla Perć – to z kolei propozycja dla doświadczonych turystów.

    Góry i doliny

    W ramach Tatr Zachodnich wyróżnia się często Tatry Zakopiańskie, a więc część Tatr położoną najbliżej Zakopanego. Jest to okolica pomiędzy Doliną Gąsienicową i Doliną Kościeliską, z najsłynniejszymi tatrzańskimi szczytami – Giewontem, Kasprowym Wierchem i Czerwonymi Wierchami. Popularność Kasprowego wynika między innymi z możliwości wyjechania na szczyt kolejką. Giewont z kolei wzbudza duże zainteresowanie turystów z uwagi na legendę, którą jest owiany. zdjecie

    Tatrzański Park Narodowy, http://www.tpn.pl

    Również w Tatrach Zachodnich położona jest Dolina Kościeliska – miejsce niezaprzeczalnie piękne, znane jednak nie tylko z walorów widokowych, ale także ze względu na jaskinie znajdujące się w jej otoczeniu. Jaskinia Mroźna jest najczęściej wybierana przez turystów, a to z uwagi na fakt, że oświetlana jest elektrycznie. Równie malownicza, co Dolina Kościeliska, jest Dolina Chochołowska. Warto dodać, że tatrzańska przyroda objęta jest ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

    Sport i rekreacja w Tatrach

    Domeną Tatr, jeśli chodzi o turystykę i rekreację, jest niewątpliwie turystyka górska, taternictwo oraz sporty zimowe. Narciarze i snowboardziści z pewnością znają stoki w Białce i Bukownie Tatrzańskiej, Czarnej Górze, Jurgowie, Murzasichlu, Witowie i – oczywiście – w Zakopanem. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani pasjonaci białego szaleństwa, znajdą w Tatrach coś w sam raz dla siebie. Mniej aktywny, ale równie przyjemny odpoczynek oferują baseny termalne i aquaparki, których z roku na rok przybywa pod Tatrami. Wraz z nimi powstają salony spa & wellnes, w których można zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń na wysokogórskim szlaku lub na stoku.

    Folklor

    Folklor Podhala – krainy historyczno-etnograficznej położonej na północ od Tatr – zachwyca turystów. Wyróżnia się gwarą, strojami, muzyką i tańcem oraz obrzędami. Zarówno regionalne przysmaki, takie jak oscypek, bundz i bryndza, jak i rękodzieło sprzedawane przy zakopiańskich Krupówkach to przejaw tutejszej tradycji. Podhalański folklor urozmaica także firmowe imprezy będące często elementem służbowych wyjazdów pod Tatry, takich jak konferencje czy szkolenia. Kulig czy biesiada przy dźwiękach podhalańskiej muzyki to niewątpliwa atrakcja dla „ceprów”.

    Infrastruktura

    Infrastruktura turystyczna pod Tatrami jest bardzo dobrze rozwinięta. Nie tylko w Zakopanem, ale i w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Poroninie, Murzasichlu oraz Kościelisku znajdziemy hotele i pensjonaty, w których zorganizować można różnego rodzaju spotkania służbowe (między innymi konferencje, kongresy czy sympozja) – wiele z tych obiektów posiada sale konferencyjne dostosowane do potrzeb klientów biznesowych. A tych pod Tatry przybywa wielu – i nikogo to nie dziwi! Województwo małopolskie obfituje w piękne widoki oraz doskonałe zaplecze konferencyjne. Zapoznaj się z 404 obiektami, które oferują możliwość organizacji firmowych eventów: Obiekty konferencyjne województwo małopolskie Red. Barbara Stachnik


    Data publikacji: 01.11.2013

    Najnowsze newsy branżowe -

    Nasi partnerzy

    Hotel Gołebiewski
    Copernicus Toruń
    BCC Events Pałac Lubomirskich
    ArtHotel Stalowa52
    Qubus Hotel Wrocław
    img
    EB_logo
    Everitum_logo
    Media_Solutions_Group_logo
    Wykładnia.pl logo
    Agencja Mpower
    Elite Music dostawca usług eventowych
    JC tłumaczenia logo
    Wykładnia.pl logo
    Back to Top