img

Balice-dzielnica Krakowa

Podkrakowskie Balice zazwyczaj kojarzone są z Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, jest to drugie co do wielkości lotnisko w naszym kraju. Niedaleka odległość od centrum Krakowa (około 10 km) i dobrze skomunikowany węzeł autostrad sprawia, że miejscowość tłumnie odwiedzana jest przez pasażerów i turystów. Miejscowość Balice wzmiankowana była już, w 1229, jako posiadłość szlachecka. Przez lata wieś stawała się własnością kolejnych rodów, w tym Firlejów, Bonerów i Radziwiłłów. We wsi działał zbór kalwiński, a o szybkim rozwoju wsi świadczyły istniejące tu kuźnie, gorzelnia, młyn, browar i karczma. Po zakończeniu II wojny światowej, należące wcześniej do Radziwiłłów tereny rozparcelowano, a większość trafiła w ręce skarbu państwa.

W latach 50-tych XX wieku, na terenie Balic utworzono Zakład Doświadczalny, któremu patronowała krakowska Akademia Rolnicza, kilka lat później, zabytkowy pałac – pamiątka ziemiańskich właścicieli – stał się siedzibą Instytutu Zootechniki. W końcówce lat 40-tych rozpoczęto w Balicach budowę lotniska wojskowego, z którego w 1964 roku wydzielono część przeznaczoną dla lotnictwa cywilnego. Zatrzymując się w Balicach warto zapoznać się z historią miejscowości i odwiedzić ciekawe miejsca w okolicy. Kraków słynie nie tylko z pasażerów oraz turystów. Coraz częściej odwiedzają go osoby zainteresowane szkoleniami i konferencjami. Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem szkolenia w Krakowie, zobacz nasze obiekty - sale szkoleniowo-konferencyjne. Sprawdź ośrodki konferencyjne na Rynku Głównym w Krakowie lista obiektów.

 

Co można zwiedzić w Balicach i najbliższej okolicy?

Pałac Radziwiłłów w Balicach – w miejscu obecnego pałacu, najprawdopodobniej wcześniej istniał drewniany dwór, postawiony jeszcze przez zacny ród Toporczyków z Morawicy. Jako posiadłość szlachecka często zmieniał właścicieli i był przebudowywany. Gruntownie rozbudowany został w XIX wieku, podczas przebudowy zainicjowanej przez Urszulę Darowską. W 1887 roku książę Dominik Radziwiłł nabył posiadłość wraz z przyległym terenem i podczas renowacji nadał pałacowi współczesną formę. Pałac w swoich murach gościł naukowców, myślicieli, poetów, był również schronieniem dla Arian – „braci polskich”. Po II wojnie światowej rezydencję otrzymał Uniwersytet Jagielloński. Do kompleksu pałacowego należy zabytkowy park utrzymany we włoskim stylu. Obecnie w pałacu działa restauracja i hotel.

Las Zabierzowski – największy tego typu kompleks leśny w bliskiej odległości Krakowa. Tereny leśne poznaczone są licznymi wąwozami, z których najpopularniejsze wśród zwiedzających to Wąwóz Kochanowski i Zapustny Dół. Amatorzy wspinaczki doceniają również liczne skałki występujące na tym terenie - Plaskula, Walec, Kochanka i Łysa Kleszczowska są najbardziej oblegane. Przez las przebiegają trasy rowerowe, alejki spacerowe i turystyczne. Atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców Krakowa i okolic.

Skała Kmity – bardzo stroma, wapienna skała o prostopadłych ścianach i wysokości 25 metrów. Według miejscowej legendy, rycerz Kmita, nieszczęśliwie zakochany w Olimpii Bonerównie – córce właściciela Bielic, nie mogąc ożenić się z ukochaną, skoczył konno ze szczytu skały. Miejsce to oznaczone jest krzyżem, a wysoko nad drogą, całą historię opisuje wyryty w skale wiersz.

 

Krajobrazowy rezerwat przyrody – w okolicy rzeki Rudawy, na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej, mieści się rezerwat o powierzchni prawie 20 ha. Założono go w 1959 roku, a jego zadaniem była ochrona naturalnych terenów rozpościerających się wzdłuż Rudawy. Obecnie w parku można spotkać około 20 roślin chronionych, a ciekawą propozycją jest spacer 2,5km ścieżką dydaktyczną – założoną w 2010 roku. Winnica Goja – sporym zainteresowaniem odwiedzających cieszą się spacery wśród winorośli organizowane przez miejscową winnicę. Doskonałe gatunki winogron, wino z własnej produkcji oraz dobrej jakości sadzonki można nabyć podczas odwiedzin w winnicy, a zwiedzanie często połączone jest z degustacją.

 

Zalew Kryspinów - zwany również „Zalewem na Piaskach” – to jezioro położone w gminie Liszki w niedalekiej odległości od Bielic. Duże piaszczyste plaże, wiele atrakcji wodnych i strzeżone kąpielisko – to ulubione miejsce rekreacji i wypoczynku nie tylko mieszkańców Krakowa i okolic.

 

Małopolska oferuje szereg miejsc, w których przeprowadzisz konferencje, spójrz na inne sale szkoleniowe województwie małopolskim. Baza sal konferencyjnych na Kazimierzu w Krakowie zobacz 23 obiekty.


Data publikacji: 02.10.2020

Najnowsze newsy branżowe -

Nasi partnerzy

Hotel Gołebiewski
Copernicus Toruń
BCC Events Pałac Lubomirskich
ArtHotel Stalowa52
Qubus Hotel Wrocław
img
EB_logo
Everitum_logo
Media_Solutions_Group_logo
Wykładnia.pl logo
Agencja Mpower
Elite Music dostawca usług eventowych
JC tłumaczenia logo
Wykładnia.pl logo
Back to Top