img

Kazimierz - dzielnica Krakowa

Współczesny Kazimierz, to bardzo popularna i modna krakowska dzielnica, tłumnie odwiedzana przez turystów i osoby związane z kulturą i sztuką. Przed wcieleniem w obręb miasta Krakowa, Kazimierz funkcjonował jako osobne miasto. Pierwotne osady powstawały na wyspie ulokowanej pomiędzy korytem Wisły i jej dawną odnogą. Prawa miejskie nadano Kazimierzowi w roku 1335, nadając mu nazwę po panującym władcy – Kazimierzu III Wielkim.

Miasto stało się przedmurzem, broniącym południowej strony Krakowa. Król zapoczątkował rozbudowę miasta fundując budynki Akademii Krakowskiej, a większość gmachów rozmieszczono bardzo regularnie, według ówczesnych trendów urbanistycznych. Duże znaczenie dla historii miasta miało powstanie „miasteczka żydowskiego” w XIV wieku w granicach Kazimierza. Duży wpływ kultury żydowskiej jest zauważalny do dnia dzisiejszego.

Mimo pierwszych prób wcielenia Kazimierza do Krakowa już podczas Sejmu Czteroletniego, to ostatecznie do pełnego połączenie miast doszło w 1800 roku. Liczne zabytki Kazimierza znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, liczne galerie, muzea, teatry i często organizowane festiwale sprawiają, że Kazimierz staje się centrum kulturalnym Krakowa.

 

Co warto zwiedzić na Kazimierzu?

Kościół Bożego Ciała – tą gotycką bazyliką zajmują się Kanonicy Regularni Laterańscy, świątynia została ufundowana w 1340 roku przez Kazimierza Wielkiego. Kanonicy zajmują także pobliski XV-wieczny klasztor, połączony z świątynią arkadowym przejściem. W świątyni uwagę zwracają Nawa Główna, Główny Ołtarz i słynne organy.

 

Kościół Na Skałce – tak mieszkańcy potocznie nazywają Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jeden z ważniejszych krakowskich kościołów, gdzie według legendy miał odprawiać msze polski patron – św. Stanisław. W krycie Zasłużonych bazyliki spoczywają wybitne postaci polskiej kultury, sztuki i nauki.

 

Ratusz kazimierski – rozpoczęcie budowy ratusza miejskiego rozpoczęto już w 1414 roku i miał on być zwieńczeniem rynku miejskiego. Obecnie Ratusz znajduje się przy placu Wolnica, a gruntowna renowacja przeprowadzona w połowie XX wieku przywróciła pierwotny zarys gmachu. Kilka lat po wojnie w ratuszu założono Muzeum Etnograficzne, które funkcjonuje do dzisiaj.

Plac Nowy – miejsce szczególnie przyciągające młodych, to tutaj tętni nocne życie Kazimierza. Liczne restauracje, knajpki i kluby oblegane są przez studentów i turystów.

 

Ulica Szeroka – to właśnie tutaj skupiało się życie żydowskiej społeczności miasta. Najczęściej przy ulicy szerokiej osiedlali się nowo przybyli mieszkańcy, po jakimś czasie ulica zamieniła się w osobną dzielnicę, skupiającą kazimierskich Żydów. Przy ulicy Szerokiej znajdziemy pamiątki Mykwy, synagogi i słynną ławeczkę Jana Karskiego i przepiękne kamienice.

Muzeum Inżynierii Miejskiej – doskonałe miejsce nie tylko dla fanów motoryzacji. Tramwaje, zabytkowe pojazdy i ciekawe wystawy tematyczne czekają na odwiedzających. Najmłodsi mogą zajrzeć do Ogrodu Doświadczeń, lub zapoznać się z futurystycznymi wizjami przyszłych środków transportu.

 

Synagoga Stara – jedna z najstarszych w Polsce zachowanych synagog, a jednocześnie najcenniejszy zabytek żydowskiej architektury o charakterze sakralnym w Europie.

Synagoga Tempel – jedne z czterech krakowskich synagog, w których nadal odprawiane są nabożeństwa. Budynek wybudowano w XIX wieku, nad wejściem głównym charakterystyczna płyta z czarnego marmuru, na imitująca kamienne płyty Dekalogu. Wspaniałe witraże i przepych wystroju zachęcają do odwiedzenia świątyni.

Okrąglak – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny obiekt Kazimierza. Ten specyficzny budynek mieszkańcy nazywają „rondlem”, wewnętrzna część została okalana okienkami punktów handlowych nadając Okrąglakowi ten specyficzny kształt. Przed wojną mieściła się tam ubojnia drobiu gminy żydowskiej. Obecnie część handlową zdominowała gastronomia. Czasami na dachu Okrąglaka występowały zespoły muzyczne.

Ulica Józefa – najchętniej odwiedzane miejsce przez amatorów izraelskiej kuchni. Aromatyczna kawa, wspaniały hummus i orientalne przyprawy nęcą zapachami z liczny kawiarni, restauracji i barów, które można znaleźć przy ulicy Józefa.

Stary cmentarz przy synagodze Remu – kirkut założony został w 1535 roku i funkcjonował do XIX wieku, niestety bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej. Liczne macewy o wspaniałych zdobieniach zostały wkomponowane w mur cmentarny, łącznie odnaleziono ponad 700 nagrobków.

 


Data publikacji: 28.09.2022

Najnowsze newsy branżowe -

Nasi partnerzy

Hotel Gołebiewski
Copernicus Toruń
BCC Events Pałac Lubomirskich
ArtHotel Stalowa52
Qubus Hotel Wrocław
img
EB_logo
Everitum_logo
Media_Solutions_Group_logo
Wykładnia.pl logo
Agencja Mpower
Elite Music dostawca usług eventowych
JC tłumaczenia logo
Wykładnia.pl logo
Back to Top