img

Krowodrza - dzielnica Krakowa

Spis treści

    Jedna z modniejszych obecnie krakowskich dzielnic – Krowodrza, została wcielona w obręb miasta w 1910 roku. Obszar ten, jeszcze na początku XX wieku zapełniały liczne folwarki, łąki, piękne ogrody i parki, których ślady można znaleźć do dnia dzisiejszego. Szybki rozwój dzielnicy, związany z powojennym planem zagospodarowania przestrzennego Krakowa, sprawił, że Krowodrza stały się gęsto zaludnioną wielkomiejską dzielnicą. Statystyki pokazują, że „słynną piątkę” – bo tak mieszkańcy nazywają V Dzielnicę Krowodrza, wybierają w większości ludzie młodzi.

    Ponad 30% mieszkańców stanowią osoby poniżej 34 roku życia. Ma to związek z umiejscowieniem popularnego miasteczka studenckiego, a niedaleka odległość od centrum Krakowa i Starego Miasta, sprawia, że dzielnica jest chętnie wybierana przez brać studencką, jak i osoby rozpoczynające karierę zawodową w Krakowie. Krowodrza, to bardzo spokojna okolica, dwa lata temu zajmowała 3 miejsce pod względem bezpieczeństwa wśród wszystkich krakowskich dzielnic. Pomimo dużego zurbanizowania terenu, w obrębie Krowodrzy można znaleźć wiele ciekawych miejsc atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie. Obiekty znajdujące się nie tylko w tej dzielnicy, ale w całym Krakowie można znaleźć na stronie sale szkoleniowe w Krakowie. Co warto zobaczyć w dzielnicy?

    Pałac Królewski w Łobzowie – historia tego zespołu pałacowego z przyległym parkiem związana jest z królem Kazimierzem Wielkim, który w XIV wieku wybudował w Łobzowie drewniany zamek gotycki i wieżę mieszkalną. Na przełomie XVI i XVII wieku, za panowania Stefana Batorego, rezydencja została rozbudowana i przekształcona w pałac. Kolejni królowie traktowali zespół pałacowy bardzo szczodrze, czyniąc z niego bardzo reprezentatywne miejsce, często nazywany był „drugim Wersalem” Pełna lista sal konferencyjnych na Rynku Głównym w Krakowie zobacz tutaj.

    Muzeum Narodowe w Krakowie – muzeum zostało utworzone w 1879 roku, a budowę usytuowanego przy alei 3-ego Maja Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, rozpoczęto w latach 30-tych XX wieku. Obecnie Muzeum Narodowe oprócz czasowych wystaw tematycznych, zaprasza zwiedzających na trzy stałe ekspozycje: są to galerie „Broń i Barwa w Polsce”, „Rzemiosło Artystyczne” i „Galeria Sztuki Polskiej XX wieku”.

     

    Kluby studenckie - potężny kampus należący do Akademii Górniczo – Hutniczej, zapewnia nocleg dla ponad 8000 studentów, którzy mogą skorzystać z ponad 20 obiektów. W okresie wakacyjnym jest to prawdopodobnie największa baza noclegowa w Polsce, dysponująca 4000 miejsc noclegowych, goszczących turystów. W obrębie Miasteczka można znaleźć boiska sportowe, basen, korty tenisowe, sklepy oraz słynne kluby studenckie: „Gwarek”, „Zaścianek”, „Filutek”, czy największy klub taneczny „Studio”.

    Kościół Najświętszego Salwatora w Krakowie - V Dzielnica Krakowa, może się również pochwalić mnóstwem zabytków o charakterze sakralnym. Jednym z najstarszych obiektów jest Kościół Najświętszego Salwatora w Krakowie, źródła pisane wspominają o nim już w 1148 roku, a wśród tradycji mieszkańców, uważa się, że pierwsze nabożeństwa odprawiał tutaj św. Wojciech.

    Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela - to bardzo ciekawy zespół klasztorny (największy po Wawelu kompleks w Krakowie, którego początki sięgają XII wieku. Goszcząc w klasztorze w okolicach Bożego Ciała, możemy tam spotkać krakowskiego Lajkonika, który odwiedza to miejsce podczas swojego tradycyjnego pochodu, warto też zapoznać się z legendą o „Dzwonie Topielców”.

     

    Parki i tereny zielone - rodzice z małymi dziećmi najczęściej wybierają Krowodrzą Górkę z licznymi placami zabaw, zewnętrznymi siłowniami i torami przeszkód nie tylko dla najmłodszych. Dużą popularnością cieszy się również Kącik Czytelniczy Szewczyka Dratewki, który umiejscowiono w okolicach Parku Miejskiego. Lubiący czytać na Świerzym powietrzu, mogą wybrać książki ze specjalnych budek w formie uli i oddać się lekturze wśród zieleni. P

    ark Wyspiańskiego, Park Krowoderski i Park Jordana to doskonałe miejsca relaksu i aktywnego wypoczynku, a amatorzy wycieczek rowerowych, chętnie wybierają trasy biegnące wzdłuż Młynówki Królewskiej, którymi można dojechać w okolice rezerwatu Skała Kmity, wałów Rudawy czy Ogrodów Łobzów. Pełna lista sal konferencyjnych na Kazimierzu w Krakowie zobacz tutaj.

     

    Muzea - miłośnicy Legionów powinni odwiedzić „Oleandry Dom im. J. Piłsudskiego”, gdzie znajduje się również Muzeum Czynu Niepodległościowego. Aby pogłębić wiedzę historyczną warto odwiedzić Bibliotekę Jagiellońską, Muzeum Miasta Krakowa czy Muzeum Fotografii.

    Kopce - Kraków niewątpliwie słynie z kopców, usypywanych na cześć znamienitych postaci związanych z miastem. Krowodrza mogą pochwalić się między innymi Kopcem Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego, jednak najbardziej wyobraźnię rozpala nieistniejący już niestety kopiec Esterki.

     

    Dom Esterki -Idąc tropem legendy płomiennego romansu Kazimierza Wielkiego, można odwiedzić również „dom Esterki”, w którym mieści się Muzeum Etnograficzne. Mimo iż sam budynek był wielokrotnie przebudowywany, to najstarsze fragmenty noszą ślady XIV wiecznego kunsztu budowlanego. Zobacz obiekty z całego województwa na: sale szkoleniowe województwie małopolskim.


    Data publikacji: 02.10.2020

    Najnowsze newsy branżowe - Kraków

    Nasi partnerzy

    Hotel Gołebiewski
    Copernicus Toruń
    BCC Events Pałac Lubomirskich
    ArtHotel Stalowa52
    Qubus Hotel Wrocław
    img
    EB_logo
    Everitum_logo
    Media_Solutions_Group_logo
    Wykładnia.pl logo
    Agencja Mpower
    Elite Music dostawca usług eventowych
    JC tłumaczenia logo
    Wykładnia.pl logo
    Back to Top